Zdravi recepti za mršavljenje – 10 jela koja pripremate za 20 minuta

Zdravi recepti za mršavljenje – 10 jela koja pripremate za 20 minuta

T
Tea Radica Verificiran nutricionist

09.05.2026

Prema Europskoj zdravstvenoj anketi, 65 % odraslih u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu, čime dijelimo prvo mjesto u Europskoj uniji s Maltom.1 Savjeta ne nedostaje, nedostaje vremena. Zato ovaj popis ne nudi novu metodu, nego deset obroka koje možete napraviti brže nego što stigne dostava.

To je važnije nego što zvuči. U randomiziranom ispitivanju na 609 osoba kroz dvanaest mjeseci nije bilo značajne razlike u gubitku tjelesne mase između zdrave prehrane s manje masti i one s manje ugljikohidrata.2 Ono što razlikuje uspješne od neuspješnih pokušaja nije izbor pravca, nego to koliko dugo ga ljudi mogu držati.

O brojkama

Nutritivne vrijednosti su procjene

Vrijednosti uz recepte izračunate su iz uobičajenih tablica sastava namirnica i lako odstupaju za desetak posto, ovisno o veličini povrća, masnoći mesa i količini ulja u tavi. Koristite ih za usporedbu obroka, a ne kao točan zbroj.

Ovaj tekst zato ne navodi dnevni kalorijski cilj. Potrebe se razlikuju prema tjelesnoj masi, dobi i aktivnosti, pa taj broj ima smisla postaviti individualno.

Deset obroka za dvadeset minuta

Piletina s rezancima od tikvica

Sastojci: veća tikvica, 150 g pilećih prsa, mrkva, crvena paprika, 2 češnja češnjaka, žlica tamarija ili soja umaka, žličica maslinova ulja, đumbir po želji.

Priprema: Narežite piletinu na trakice i popržite je tri do četiri minute. Dodajte sjeckani češnjak i đumbir, pa mrkvu i papriku na trakice, i pirjajte tri minute. Umiješajte spiralizirane tikvice i umak, pa miješajte još minutu ili dvije dok tikvica ne omekša.

Zamjena tjestenine tikvicama smanjuje energetsku gustoću obroka, pa ista zdjela nosi znatno manje energije uz veći volumen. Oko 280 kcal, 32 g bjelančevina, 18 g ugljikohidrata, 8 g masti

Mediteranska salata sa slanutkom i fetom

Sastojci: konzerva slanutka, dvije šake miješane salate, 10 cherry rajčica, pola krastavca, 50 g fete, žlica maslinova ulja, sok pola limuna, origano, sol, papar.

Priprema: Isperite i ocijedite slanutak. Pomiješajte salatu, prepolovljene rajčice, krastavac na kockice i slanutak, dodajte izmrvljenu fetu pa prelijte uljem i limunom.

Mahunarke su istovremeno izvor bjelančevina i najgušći svakodnevni izvor vlakana, a upravo vlakna najviše doprinose sitosti po kaloriji. Oko 340 kcal, 18 g bjelančevina, 30 g ugljikohidrata, 17 g masti

Odrezak od tune s umakom od avokada

Sastojci: 150 g svježe tune, pola avokada, žlica grčkog jogurta, sok pola limete, žličica maslinova ulja, sol, papar.

Priprema: Začinite tunu i pecite je na jako zagrijanoj tavi dvije minute sa svake strane. U međuvremenu izmiksajte avokado, jogurt, limetu i sol u kremasti umak. Poslužite uz brokulu ili salatu.

Obrok s puno bjelančevina i malo ugljikohidrata. Tunu držite unutar tjednih preporuka i izmjenjujte je s drugom ribom, jer kao predatorska riba nakuplja živu. Oko 320 kcal, 38 g bjelančevina, 8 g ugljikohidrata, 16 g masti

Omlet sa špinatom i svježim sirom

Sastojci: tri bjelanjka i jedno cijelo jaje, dvije šake mladog špinata, 50 g nemasnog svježeg sira, žličica maslaca, sol, papar, muškatni oraščić.

Priprema: Prodinstajte špinat na maslacu dok ne uvene. Umutite jaja, začinite ih i ulijte preko špinata. Kad se počnu stezati, dodajte svježi sir u sredinu, preklopite i pecite još dvije minute.

Bjelančevine su makronutrijent koji najviše utječe na sitost, pa doručak s njima obično smanjuje unos kroz ostatak dana. Oko 240 kcal, 28 g bjelančevina, 4 g ugljikohidrata, 12 g masti

Azijska juha s tofuom

Sastojci: 200 ml lakšeg kokosova mlijeka, 300 ml povrtnog temeljca, 100 g tofua, mrkva, šaka gljiva, žlica miso paste ili tamarija, žličica curry paste, sok limete.

Priprema: Zagrijte temeljac i kokosovo mlijeko, umiješajte curry i miso pastu. Dodajte tofu na kockice, mrkvu na kolutove i gljive na listiće pa kuhajte sedam do osam minuta. Začinite limetom.

Juha zasiti zbog povrća i tofua, a ne zato što je tekuća. Tekući obroci u pravilu sitost drže kraće od istog jela u čvrstom obliku, pa juha ide uz krišku kruha ili salatu. Oko 300 kcal, 16 g bjelančevina, 12 g ugljikohidrata, 22 g masti

Pureće pljeskavice s povrćem

Sastojci: 200 g mljevene puretine, pola naribane tikvice, pola naribane mrkve, češanj češnjaka, jaje, sol, papar, peršin.

Priprema: Pomiješajte sve, oblikujte pljeskavice i pecite ih pet minuta sa svake strane. Poslužite uz salatu ili povrće na pari.

Uz dovoljno bjelančevina i trening s otporom mišićna masa se tijekom smanjenja tjelesne mase bolje čuva, što je pokazala metaanaliza 49 ispitivanja s 1863 sudionika.3 Oko 260 kcal za dvije pljeskavice, 32 g bjelančevina, 8 g ugljikohidrata, 11 g masti

Kuhani batat s lososom i pestom od peršina

Sastojci: 200 g batata, 150 g lososa, pola vezice peršina, žlica maslinova ulja, češanj češnjaka, 10 g badema, limun, sol, papar.

Priprema: Narežite batat na štapiće i kuhajte ga osam minuta u slanoj vodi. Lososa začinite i pecite na 200 °C dvanaest minuta. Usitnite peršin, ulje, češnjak i bademe u pesto pa pomiješajte s batatom.

Ovdje je priprema važnija od namirnice. U studiji na deset kultivara batata kuhani su uzorci imali glikemijski indeks od 41 do 50, a pečeni od 82 do 94.4 Batat je niskoglikemijski samo kad je kuhan. Oko 420 kcal, 28 g bjelančevina, 30 g ugljikohidrata, 20 g masti

Brzi čili s kvinojom

Sastojci: 150 g mljevene junetine ili puretine, konzerva pelata, konzerva crvenog graha, pola crvenog luka, češanj češnjaka, žličica kima, žličica dimljene paprike, 50 g kvinoje, sol.

Priprema: Skuhajte kvinoju prema uputi. Popržite luk i češnjak, dodajte meso i pecite dok ne porumeni, pa umiješajte rajčicu, grah i začine i kuhajte deset minuta.

Kvinoja je jedna od rijetkih biljnih namirnica koja sama pokriva sve esencijalne aminokiseline, uz soju, heljdu i amarant. Grah uz to podiže količinu vlakana u obroku. Oko 450 kcal, 38 g bjelančevina, 45 g ugljikohidrata, 12 g masti

Grčka salata s pečenim halloumijem

Sastojci: 50 g halloumija, pola krastavca, dvije rajčice, zelena paprika, pola crvenog luka, 10 maslina, žlica maslinova ulja, origano.

Priprema: Halloumi narežite na kriške i pecite na suhoj tavi dvije minute sa svake strane. Povrće narežite, pomiješajte s maslinama, uljem i origanom, pa odozgo složite sir.

Sir ovdje služi okusu i bjelančevinama. Popularna tvrdnja da kalcij iz mliječnih proizvoda ubrzava gubitak masti nije se potvrdila: metaanaliza randomiziranih ispitivanja zaključila je da povećanje unosa kalcija ili mliječnih proizvoda nije učinkovita strategija za smanjenje tjelesne mase.5 Oko 360 kcal, 20 g bjelančevina, 14 g ugljikohidrata, 26 g masti

Zeleni napitak sa špinatom i lanom

Sastojci: šaka špinata, pola smrznute banane, pola zelene jabuke, žlica lanenih sjemenki, 200 ml nezaslađenog bademova napitka, pola žličice cimeta.

Priprema: Sve usitnite u sjeckalici do glatke smjese, uz malo vode po potrebi.

Poštena napomena: napitak je najmanje zasitan obrok na ovom popisu, jer se isto voće pojedeno cijelo žvače dulje i drži sitost dulje. Dobar je kao međuobrok, a ne kao zamjena za ručak. Oko 220 kcal, 6 g bjelančevina, 35 g ugljikohidrata, 7 g masti

Pregled nutritivnih vrijednosti

ReceptKcalBjelančevine (g)Ugljikohidrati (g)Masti (g)
Piletina s rezancima od tikvica28032188
Salata sa slanutkom i fetom340183017
Tuna s umakom od avokada32038816
Omlet sa špinatom i sirom24028412
Azijska juha s tofuom300161222
Pureće pljeskavice26032811
Batat s lososom i pestom420283020
Čili s kvinojom450384512
Grčka salata s halloumijem360201426
Zeleni napitak2206357

Vrijednosti su okvirne i odnose se na jednu porciju uz navedene količine sastojaka.

Kako pripremu skratiti još više

  • Pripremite sastojke unaprijed. Vikendom operite i narežite povrće te skuhajte kvinoju ili leću. Tijekom tjedna ostaje samo sastavljanje.
  • Kuhajte duplo. Pljeskavice, čili i juha dobro podnose zamrzavanje.
  • Držite zalihu osnovnih namirnica. Konzerva slanutka, jaja, smrznuto povrće i riba iz konzerve rješavaju obrok kad u hladnjaku nema ničega.
  • Začini umjesto soli. Dimljena paprika, kim, kurkuma i češnjak daju okus bez soli. Nemojte očekivati da ubrzavaju metabolizam, jer za to nema uvjerljivih dokaza.

Kako ih složiti u tjedan

Najjednostavniji obrazac je jedan izvor bjelančevina, jedna škrobna namirnica i obilje povrća. Uz to vrijedi paziti na vlakna: EFSA za odrasle preporučuje najmanje 25 g dnevno,6 a u analizi prospektivnih studija unos od 25 do 29 g bio je povezan s približno 16 % nižim rizikom od dijabetesa tipa 2.7

Smjernice pritom navode da idealna raspodjela makronutrijenata za sve ne postoji, nego se određuje prema navikama i ciljevima pojedinca.8 Drugim riječima, ovi recepti nisu dijeta, nego gradivni elementi.

Recept koji vam se ne da napraviti u utorak navečer nije zdrav recept, koliko god dobro izgledao na papiru.

Kada ovo nije pravi alat

  • Ako se odnos prema hrani otima kontroli. Brojanje koje zauzima dan, krivnja nakon jela ili epizode prejedanja znakovi su koji traže stručnu pomoć, a ne precizniji jelovnik. U tom slučaju preskočite tablicu s kalorijama.
  • Kod dijagnosticiranih bolesti. Dijabetes, bolesti bubrega i bolesti štitnjače mijenjaju preporuke, pa plan dogovorite s liječnikom.
  • U trudnoći i tijekom dojenja, kada smanjenje tjelesne mase nije cilj.
  • Ako tjelesna masa pada bez namjere. To traži obradu, a ne recepte.

Česta pitanja

Zamjenjuju li ovi recepti savjetovanje s nutricionistom

Ne. Recepti su alat, a plan je nešto drugo. Energetske potrebe, nalazi i zdravstveno stanje razlikuju se od osobe do osobe, pa se za trajne rezultate isplati individualna procjena. Kako izgleda rad na daljinu opisali smo u tekstu o online nutricionističkom savjetovanju.

Što ako ne podnosim gluten ili laktozu

Svi su recepti bez glutena, uz uvjet da umjesto klasičnog soja umaka koristite tamari. Kod nepodnošenja laktoze izostavite fetu i halloumi ili posegnite za biljnim zamjenama. Više o pristupu eliminaciji namirnica u tekstu o eliminacijskoj dijeti uz nutricionista.

Trebam li vagati hranu

Za većinu ljudi ne. Količine u receptima dovoljne su kao orijentacija, a dlan, šaka i žlica rade posao. Vaganje ima smisla kratkoročno, ako želite vidjeti koliko vaše uobičajene porcije zapravo iznose.

Recepti su početak, plan je nastavak

Nutricionist može posložiti obroke oko vašeg rasporeda, odrediti realan tempo i pratiti napredak kroz nalaze, a ne samo kroz vagu.

Pronađite svog nutricionista →

Reference

  1. Europska zdravstvena anketa: 65 % odraslih u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu, najviši udio u Europskoj uniji zajedno s Maltom. Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
  2. DIETFITS, randomizirano ispitivanje na 609 odraslih osoba kroz 12 mjeseci: nije bilo značajne razlike u gubitku tjelesne mase između zdrave prehrane s manje masti i one s manje ugljikohidrata. JAMA, 2018.
  3. Metaanaliza i metaregresija 49 ispitivanja s 1863 sudionika: dovoljan unos bjelančevina uz trening s otporom povećava snagu i nemasnu masu. Morton i sur., British Journal of Sports Medicine, 2018.
  4. Bahado-Singh P. S. i sur., 2011.: glikemijski indeks deset kultivara batata iznosio je od 41 do 50 nakon kuhanja te od 82 do 94 nakon pečenja. Journal of Nutrition and Metabolism, PMC3205609.
  5. Booth A. i sur., metaanaliza randomiziranih ispitivanja: povećanje unosa kalcija dodacima ili povećanje unosa mliječnih proizvoda na otprilike tri porcije dnevno nije učinkovita strategija za smanjenje tjelesne mase kod odraslih. British Journal of Nutrition, 2015., PubMed 26234296.
  6. EFSA, Scientific Opinion on Dietary Reference Values for carbohydrates and dietary fibre: 25 g vlakana dnevno primjereno je za odrasle. EFSA priopćenje.
  7. Reynolds A. i sur.: unos vlakana od 25 do 29 g dnevno povezan je s približno 16 % nižim rizikom od dijabetesa tipa 2. PLOS Medicine, PMC7059907.
  8. Nema idealnog postotka energije iz ugljikohidrata, bjelančevina i masti, pa se raspodjela određuje prema postojećim navikama, sklonostima i metaboličkim ciljevima. American Diabetes Association, Standards of Care in Diabetes 2026, Diabetes Care 49 (Suppl. 1).

Ovaj tekst ima isključivo informativnu svrhu i ne zamjenjuje savjet, dijagnozu ni terapiju liječnika ili nutricionista. Navedene nutritivne vrijednosti su procjene i ne predstavljaju plan prehrane za pojedinca. Ako imate dijagnosticiranu bolest, trudni ste ili prepoznajete znakove poremećaja u odnosu prema hrani, obratite se zdravstvenom stručnjaku.